Pracując w pierwszej a tym samym najstarszej Klinice Neurochirurgii w Polsce można wśród zakamarków oddziałowej biblioteczki natknąć się na nie lada perełki!
Poniżej przedruk opisu przypadku autorstwa wielkich pionierów Neurochirurgii Prof. J. Choróbskiego oraz Prof Ł. Stępnia, opublikowany w amerykańskim czasopiśmie Journal of Neurosurgery w styczniu 1948 roku !.
„Wywiad. M.J 38 letnia kobieta została w dniu 3 czerwca 1946 przyjęta do pododdziału Neurochirurgii Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu skarżąca się na silne bóle głowy w okolicy podpotylicznej wraz z trudnościami z jej poruszaniem. Ostatni objaw został wywołany nieznośnym bólem karku, który ulegał nasileniu w trakcie kaszlu, kichania lub w trakcie podnoszenia prawej ręki. Bóle głowy, które zaczęły się w grudniu, ulegały ciągłemu nasileniu. Od tego czasu pacjentka miała również problemy z połykaniem płynów. Chora nigdy nie skarżyła się na nudności i wymioty. Na kilka lat przed hospitalizacją głos pacjentki stał się ochrypły. W marcu 1946, chora została przyjęta do innego szpitala, gdzie po przeprowadzeniu nieudanej encefalografii została wypisana i odesłana do domu bez postawienia diagnozy” …..






Artur Balasa
Be First to Comment