Press "Enter" to skip to content

Notatka z wizyty u Profesora Jorga Klekampa.

W dniach 06.01-08.01.2020r mieliśmy ogromny zaszczyt odwiedzić w Quakenbruck (Niemcy) jednego z najlepszych światowych neurochirurgów, zajmującego się zespołem Chiari oraz jamistością rdzenia – Profesora Jorga Klekampa.

Profesor Klekamp ma ogromne zasługi dla rozwoju wiedzy oraz leczenia tychże patologii, a jego prace naukowe są publikowane w najlepszych światowych czasopismach. W trakcie naszej wizyty Profesor z chęcią dzielił się swoim ogromnym doświadczeniem praktycznym oraz wiedzą, którą zdobywał m.in w Niemczech i USA.

W trakcie pobytu mieliśmy okazję czynnie uczestniczyć w dwóch operacjach: w operacji odbarczenia szczytowo-potylicznego z plastyką opony twardej w zespole Chiari typu I oraz w operacji u chorego z jamistością rdzenia.

Dzięki tej krótkiej, ale bardzo intensywnej wizycie z jednej strony utwierdziliśmy się w tym, że nasze podejście do leczenia, w tym techniki operacyjne nie różnią się znacząco od tego, co wykonuje się w najlepszych ośrodkach na świecie. Z drugiej strony poznaliśmy wiele nowych, drobnych szczegółów techniki operacyjnej, których próżno szukać w literaturze.
Co więcej Profesor Klepkamp podzielił się z nami swoimi przemyśleniami i wnioskami z doświadczeń z ostatnich lat, które nie są jeszcze opublikowane, ale w praktyce wpływają na sposób postępowania w niektórych (zwykle tych najbardziej skomplikowanych) przypadkach. Dało to nam więc dostęp do najbardziej unikatowej i aktualnej wiedzy nt leczenia zespołu Chiari i jamistości rdzenia.

Mamy również nadzieje, że był to tylko wstęp do dalszej współpracy Kliniki Neurochirurgii WUM z Prof. Klekampem. Pojawiła się też idea, by w przyszłym roku zorganizować w Polsce kurs nt. zespołu Chiari, a Profesor zadeklarował chęć czynnego udziału.

dr Artur Balasa, prof. Przemysław Kunert

6 komentarzy

 1. Barbara Witkowicz Barbara Witkowicz 12 stycznia 2020

  Wyrażam swój szacunek i podziękowanie dla profesora Przemysława Kunerta i doktora Artura Balasa za zaangażowanie i w ten sposób chęć pomocy w tej „rzadkiej” a bardzo „dotkliwej” dla Nas chorych w Naszym Kraju chorobie.
  Serdecznie dziękuje Barbara Witkowicz

 2. Małgorzata Polek Małgorzata Polek 12 stycznia 2020

  Dziękuję serdecznie za tak ważne informacje dane i spotkania ,to one wnoszą w nasze życie nadzieję…..że może jeszcze da się coś uczynić by życie z Chiarim i Jamistością było lżejsze.Ponad wszystko chylę czoła nad wszystkimi zaangażowanymi ze względu na dzieci,to one mają przyszłość przed sobą i nikt nie chce aby dzieci cierpiały z niewiedzy.Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za tak ogromne wsparcie i danie nam światełka nadziei,w końcu ktoś o Nas słyszy i starajcie się dalej dla naszych malutkich którzy mają całe życie przed sobą i trzeba uczynić wszystko by nie cierpiały a ich jakość życia będzie normalna jak każdego zdrowego dziecka.Pozdrawiam serdecznie.

 3. Alicja Alicja 12 stycznia 2020

  To jest fantastyczna wiadomość. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

 4. Małgorzata Dmytrowicz Małgorzata Dmytrowicz 13 stycznia 2020

  Brawo dla naszych lekarzy! Chęć szerzenia wiedzy w chorobach rzadkich daje nadzieję i nam, dorosłym, i naszym chorym dzieciom! A nie chce ukrywać, że wiedza większości lekarzy jest nikla. Ja, jako pacjentka i założycielka grupy chorych na te choroby, jestem pod dużym wrażeniem zaangażowania i chęci niesienia nam pomocy, dziękuję

 5. Jadwiga Pośnik Jadwiga Pośnik 13 stycznia 2020

  Bardzo się cieszę i wielkie podziękowania.

 6. karolina karolina 14 stycznia 2020

  Ogormne gratulacje oby było takich spotkań coraz więcej i z większa ilością lekarzy z całej Polski żeby nie musieć szukać lekarza,który wykona dobrze odbarczanie po kraju 😉 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *